Wizyta w saunie to nie tylko relaks, ale odpowiedzialność. Rozsądne korzystanie z dobrodziejstw saunowania gwarantuje wiele zdrowotnych korzyści, jednak bardzo łatwo pogorszyć stan swojego ciała. Nierozważne wizyty w saunie mogą okazać się bardzo szkodliwe, gdyż nietypowe warunki mogą być dla ciała bardzo wyczerpujące, szczególnie gdy nie znajduje się w optymalnym stanie. Osłabione organizmy mogą nie poradzić sobie z adaptacją do warunków panujących w saunie. O czym pamiętać przed wizytą w saunie, by była bezpieczna?
W przypadku saunowania warto przytoczyć przysłowie brzmiące: "Co za dużo to nie zdrowo", przypominające iż należy zachować rozwagę i umiar. Przede wszystkim trzeba uczęszczać na sesje regularnie i stosować się do zaleceń w poszczególnych saunach. Ciekawostką na temat korzystania z sauny w Finlandii są dane statystyczne pokazujące, że w "Państwie Saunowania" 1/4 wypadków spowodowanych oparzeniami podczas korzystania z sauny są alkohol i brak uwagi. Negatywne skutki odczuć można w przypadku gwałtownego schładzania organizmu zaraz po takiej wizycie oraz wchodzenie do sauny gwałtownie bez odpoczynku dla mięśni i rozgrzanego organizmu.
1. Odpowiedni strój
W przypadku doboru właściwego stroju na odwiedziny w saunie sprawdzi się zasada "im mniej tym lepiej". Nagość wynika z kontynuacji tradycji krajów skandynawskich. Drugim czynnikiem, dlaczego należy stosować się do powyższej zasady, jest efekt spowodowany nagrzewaniem się materiałów, z jakich wykonany jest strój kąpielowy, który w wyniku nabrania temperatury mogą narazić wrażliwość naszej skory, wydzielić nieprzyjemny zapach czy czuć dyskomfort spowodowany zbyt wysoką temperaturą materiał, z którego zrobiony jest nasz strój kąpielowy. Dobrze sprawdzi się zwykły ręcznik.
2. Równowaga
Tak jak do lekarza na badania wybieramy się na czczo a na siłownię nie idziemy najedzeni "do syta", tak do sauny należy pójść z nieobciążonym żołądkiem, ale i nie powinniśmy wybierać się zupełnie "na pusto".
3. Spokój
Rytuał korzystania z sauny powinien być relaksujący. Zadowalający rezultat z sesji uzyskuje się jedynie przy całkowitym wypoczynku.
4. Higiena
Zarówno przed wejściem jak i po wyjściu z sauny należy wziąć lekką kąpiel. Ciało powinno być całkowicie oczyszczone z wszelkiego rodzaju kosmetyków czy perfum. Dodatkowo po wyjściu z sauny można już zastosować pokruszony lód na rozgrzane ciało, by je odpowiednio schłodzić bez wykorzystania prysznica.
5. Cisza
Kilkuminutowy seans powinien odbywać się w spokoju i ciszy, powinien się skupiać na głębokich wdechach i całkowitym odprężeniu się zrelaksowaniu.
6. Telefon w szatni
Po pierwsze: telefon pod wpływem wysokiej temperatury oraz wysokiej wilgotności może ulec zniszczeniu. Po drugie: jeżeli nie oderwiesz się od telefonu, nie zrelaksujesz się w 100%, a po trzecie należy zachować zasady savoir-vivre.
7. Czysty relaks
Podczas saunowania nie obowiązuje hierarchia i panuje zasada ciszy absolutnej.
8. 15 minut.
Jednorazowa sesja w saunie może być kontynuowana po warunkiem przerwy na krótki prysznic.
9. Zdrowie ponad wszystko
Jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne są przeciwskazaniem z czerpania przyjemności z sauny bądź po konsultacji u lekarza.
10. Kultura i savoir-vivre
Zachowaj wszelką kulturę osobistą, aby nie wpłynęło to negatywnie na osoby chcące zaczerpnąć chwile relaksu.
Ze względu na podwyższone ryzyko spadku ciśnienia i omdlenia, z sauny powinny ostrożnie korzystać osoby z niedociśnieniem ortostatycznym. Pacjenci borykający się z różnymi schorzeniami układu krążenia oraz problemami z sercem przed wizytą w saunie powinny skonsultować to z lekarzem. Jakakolwiek infekcja czy stan zapalny także uniemożliwia wizytę w saunie. Nie zaleca się korzystania z sauny kobietom w ciąży, osoby ze schorzeniami dermatologicznymi, osoby cierpiące na stany astmatyczne, reumatyczne oraz z wrzodami.