Rodzaje saun

Wybór odpowiedniej dla siebie sauny to kwestia bardzo indywidualna. Nie ważne, z jakiego rodzaju sauny będziemy korzystać, ponieważ każda z saun może jedynie pozytywnie wpłynąć na nasz organizm. W dzisiejszych czasach przy szybkim tempie życia, przy częstych sytuacjach stresowych spowodowanych życiem zawodowym biosauna potrafi wyeliminować całe negatywne napięcie i poprawić jakość naszego organizmu, ale także poprawić komfort naszej psychiki. Każda z saun posiada własną charakterystykę.

Sauna fińska

Najbardziej powszechną sauną jest sauna fińska. To rodzaj sauny stosowany od przeszło dwóch tysięcy lat, z którego chętnie korzystają osoby w każdym zakątku świata. Sauna fińska charakteryzuje się połączeniem dwóch zabiegów, wystawienia ciała na oddziaływanie powietrza ciepłego, a następnie jego ochłodzenie przy pomocy zimnego prysznica. W saunie fińskiej osiąga się temperaturę na poziomie 85-120°C przy jednocześnie niskiej wilgotności powietrza, nie przekraczającej 10%. Bliźniaczą sauną jest sauna szwedzka. Obie sauny są wyborem klasycznym, dlatego tez jest tak bardzo chętnie wybierana przez wiele osób na świecie. Jedynym zaleceniem przy korzystaniu z sauny fińskiej/szwedzkiej jest czas zabiegu, który nie powinien przekraczać 15 minut.

Biosauna

Ciekawym rodzajem sauny jest biosauna, należącą do grupy saun suchych. Biosauna charakteryzuje się wykonaniem z odpowiedniego drewna kanadyjskiego o łagodnym, przyjemnym zapachu. Temperatura odpowiednia dla biosauny to 70°C. Tego typu rodzaj sauny powoduje dużo większy komfort użytkowania od pozostałych ze względu na panującą wilgotność, jaka panuje w biosaunie w wyniku polewania wodą pieca z kamienia wodą. Aromaterapia, jakiej możemy doznać w biosaunie pozytywnie i korzystnie wpływa na zrelaksowanie i odprężenie ciała. Potrafi w znaczący sposób wpłynąć i poprawić jakość i kondycję naszej skóry, która po regularnym korzystaniu stanie się o wiele łagodniejsza i przyjemniejsza w dotyku.

Sauna parowa - rzymska

Kolejnym tradycyjnym wyborem skorzystania z sauny jest łaźnia rzymska. Jest to rodzaj sauny opierającej się na stosowaniu pary. Temperatura jest nieco niższa niż w przypadku korzystania z sauny fińskiej czy szwedzkiej, ponieważ zgodnie ze sztuką temperatura przy tym rodzaju sauny parowej powinna oscylować między 45 a 60 stopni Celsjusza. Ważna jest również wysoka wilgotność powietrza miedzy 99 a 100%. Do wytworzenia tak wysokiej wilgotności wykorzystuje się specjalne akcesoria do sauny, takie jak elektryczne generatory pary.

Sauna solna

Specjalną odmianą, zdecydowanie różniącą się od pozostałych rodzajów saun jest sauna solna. W przypadku sauny solnej ściany zbudowane są z brył solnych. Jest ona doskonałym wyborem dla osób borykających się z problemami ze schorzeniami dróg oddechowych, oskrzeli i płuc. Podczas zażywania sauny solnej organizm otrzymuje bogate ilości jodu, bromu, wapnia i magnezu. W przypadku korzystania z sauny solnej temperatura wynosić powinna w granicach 80 stopni Celsjusza, przy wilgotności na poziomie 40%, a czas nie powinien przekraczać 15 minut podczas jednej sesji.

Sauna mokra

Ciekawą alternatywą dla pozostałych rodzaj saun będzie korzystanie z sauny mokrej, w której gorąca para generowana jest przez polewanie chochlą rozgrzanych kamieni. W ten sposób można samodzielnie kontrolować, jaka jest odpowiednia temperatura dla ciała oraz jaki poziom wilgotności będzie idealny.

Sauna infrared

Najbardziej współczesnym i nowoczesnym rodzajem sauny jest sauna infrared, czyli na podczerwień.  Jej działanie polega na generowaniu przez promienniki promieniowania ogrzewającego ciało. Temperatura w wówczas wynosi ok. 60 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność wynosi zaledwie 25 procent. Plusem korzystania z sauny na podczerwień jest możliwość z jej korzystania nawet do 30 minut oraz codzienną możliwość zabiegów.