Zestaw do sauny
17 sierpnia 2021Sauna pod skosem
20 sierpnia 2021Sauna na balkonie
Zakup sauny domowej nie musi wiązać się ze wstawieniem jej do wnętrza mieszkania. Okazuje się, że odpowiednio zamontowana sauna może zostać umieszczona na balkonie. To nietypowe rozwiązanie stanowi ciekawostkę w świecie saunowania, ale warto mu się dokładnie przyjrzeć. Kiedy można zdecydować się na saunę balkonową i jakie są korzyści z jej użytkowania?
Kiedy warto zdecydować się
na saunę balkonową?
Prywatna sauna domowa to marzenie każdego wielbiciela tej formy relaksu. Mieszkając w bloku, nie zawsze można pozwolić sobie na zakup takiego urządzenia. Zajmuje ono sporo miejsca, więc większość osób zainteresowanych tematem saunowania musi z nich zrezygnować. Rozwiązaniem okazuje się być jednak niestandardowa opcja - sauna na balkonie. Spełniając odpowiednie warunki, można stać się posiadaczem własnej sauny nawet w ciasnym mieszkaniu. O czym pamiętać rozważając taką metodę saunowania?
Po pierwsze, sauna musi być odpowiedniego typu - sauny suche lub podczerwone. Montaż urządzenia infrared to najwygodniejsza opcja - nie trzeba przyłączać do niej źródła wody. Wystarczy dostęp do prądu, by cieszyć się ze wszystkich korzyści zdrowotnych oferowanych przez klasyczne sauny.
Rozwiązuje się również problem z cyrkulacją powietrza. Montując saunę na balkonie, posiada ona ciągły dostęp do świeżego przewiewu. Po skończonym seansie, wystarczy otworzyć drzwi by przewietrzyć łaźnię. Okazuje się, że pod pewnymi względami to dość wygodne rozwiązanie. Nie obędzie się jednak bez pewnych wad.
Wady sauny na balkonie
Pomimo licznych zalet, sauna na balkonie nie jest rozwiązaniem idealnym. Przede wszystkim, trzeba będzie zadbać o odporność łaźni na czynniki atmosferyczne. Wpływ deszczu na zewnętrzną część urządzenia może być negatywny. Znacząco zwiększa się również odległość od prysznica - wskazanego w czasie seansów w saunie suchej. Nie można zapomnieć o konieczności zmiany podłoża na takie, które będzie odporne na wysokie temperatury. Zwykłe płytki stosowane na balkonach mogłyby popękać. Ważnym elementem staje się także instalacja elektryczna, posiadająca własne zabezpieczenie różnicowe. W większości przypadków może się okazać, że to zbyt wymagające przedsięwzięcie.
Jak zbudować własną saunę na balkonie?
Najbardziej zdeterminowani wielbiciele saunowania mogą zdecydować się na samodzielne zbudowanie sauny balkonowej. O czym powinni pamiętać, by zapewnić sobie bezpieczne i komfortowe seanse?
- Pomieszczenie powinno zostać zbudowane z desek o grubości około 12mm, odpornych na wysokie temperatury i wilgotność. Drewno nie powinno być żywicowe ani sękowe - ekstremalne warunki mogłyby je uszkodzić.
- Aby zwiększyć szczelność łaźni, trzeba zapewnić termoizolację kabiny. Pozwoli to ograniczyć straty energii na nagrzewanie sauny.
- Kluczową kwestią będzie również podłoże odporne na wysokie temperatury.
- Kolejnym elementem będzie elektryka, która pozwoli zasilać piec o napięciu 230V. Alternatywą będzie wstawienie do pomieszczenia gotowej łaźni parowej lub infrared, która również wymaga zasilania.
- Pomieszczenie powinno posiadać wlot powietrza blisko podłoża, oraz kilka wywierconych wylotów (jak najwyżej konstrukcji) by zapewnić idealne warunki wentylacyjne.
Rozsądna konfiguracja umożliwi majsterkowiczom cieszyć się prywatną sauną na własnym balkonie. Dobrze wykonany montaż to relaks z saunowania przez cały rok.