Definicja sauny

Sauna jest odizolowanym pomieszczeniem, w którym panują warunki zwiększonej temperatury oraz wilgotności. Wykonane najczęściej z drewna lub ceramicznych kafelków umożliwiają spędzenie czasu w relaksujący sposób. Sauna ma za sobą długie lata kultywowanej w każdym zakątku świata tradycji. Poza oferowaną przez nią formą odprężenia wiąże ze sobą szereg korzyści zdrowotnych. Czym tak właściwie jest sauna i jakie rodzaje są dostępne na rynku?

Sauna w kulturze

Ojczyzną tej formy rozrywki jest Finlandia. Słowo sauna w starożytnej formie języka fińskiego oznaczać mogło tradycyjną łaźnię, a także sam budynek w którym się znajdowała. Ową terminologię stosujemy do dzisiaj. Spopularyzowana we wszystkich krajach nordyckich stała się ważnym elementem życia społecznego. Zaczęła zyskiwać na popularności tuż po Drugiej Wojnie Światowej, gdy wracający z wojny żołnierze Niemieccy rozpowszechnili tradycję sauny w całej Europie.

Zasada działania sauny

Oddzielne, szczelne pomieszczenie lub budynek wyposażone jest w urządzenie grzewcze podwyższające temperaturę wewnątrz od 45 do nawet 110 stopni Celsjusza (w zależności od rodzaju). Tradycyjnie do wysokiej temperatury podnoszone były zwykłe kamienie. Obecnie istnieje kilka głównych typów urządzeń podgrzewających, między innymi z trybem podgrzewania ciągłego lub z piecami akumulacyjnymi. Piece z ogrzewaniem ciągłym mają niewielką pojemność cieplną i mogą być nagrzewane stosunkowo szybko, natomiast piece akumulacyjne mają większą pojemność i dłużej utrzymują temperaturę. Wyjątkiem są sauny na podczerwień, które generują fale podczerwone przenikające bezpośrednio do organizmu. Samo ciepło może być wystarczająco korzystny wpływ na nasze ciało, jednak tradycyjne sauny opierają się przede wszystkim na działaniu pary wodnej, generowanej na przykład przez polewanie wspomnianych wcześniej kamieni wodą, często z dodatkiem ziół.