Jeżeli podczas podejmowania decyzji o rodzaju ogrzewania sauny wybór padł na piec elektryczny, warto poznać więcej szczegółów, do jakich rodzajów saun się nadaje. Na rynku do wyboru mamy piece elektryczne jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, wielofunkcyjne oraz piece akumulacyjne.
Pierwszy z pięciu dostępnych rodzajów pieców do saun, czyli piec jednofunkcyjny świetnie nadają się do zastosowania w sanach suchych i saunach mokrych. Ich działanie polega na rozgrzaniu przez piec grzałek, które oddają ciepło kamieniom, które zroszone wodą powodują efekt uderzenia pary. Piec do sauny elektryczny różni się od klasycznego jedynie metodą rogrzewania.
Drugą z pięciu dostępnych rodzajów pieców jest piec dwufunkcyjny. Budowa pieca dwufunkcyjnego jest podobna do poprzedniego pieca z ta jednak różnica, ze piec dwufunkcyjny zbudowany jest z dodatkowym generatorem pary z manualnym lub automatycznym uzupełnianiem wody. Piece dwufunkcyjne mogą mieć zastosowanie w różnych rodzajów saun, jednak najlepiej sprawdzi się przy korzystaniu z sauny parowej.
Trzeci rodzajem pieca elektrycznego jest piec do sauny wielofunkcyjny. Tego typu piec swoje zastosowanie znajduje w saunie suchej, saunie mokrej, saunie parowej czy saunie solnej. Piec elektryczny wielofunkcyjny w swej budowie posiada pojemnik na wodę, która przetwarzana jest w parę wodną, dzięki czemu mamy możliwość regulacji wilgotności w saunie.
Czwartym z kolei rodzaje pieca jest piec do sauny akumulacyjny. Ich działanie jest zbliżone do znanych nam termosów, z tą różnicą, że pojemnik na kamienie znajdują się w odpowiedniej izolacji termicznej. Użytkowanie pieca polega na tym, ze kiedy chcemy skorzystać z sauny polewany kamienie wodą, która zostaje odparowana. Specjalna pokrywa skutecznie podtrzymuje temperaturę pieca. Piec wielofunkcyjny posiada przewagę nad pozostałymi rodzajami pieców, że jest gotowość do pracy w każdym momencie.
Wybór pieca głównie zależy od jego ceny oraz do jakiego rodzaju sauny ma służyć. Przed zakupem musimy obliczyć odpowiednią moc naszego pieca do sauny, aby była optymalna. W przydomowych saunach współczynnik wynosi 1 kW mocy na 1 m3 kubatury. Natomiast w przypadku, kiedy ściany w saunie są nieizolowane, kamienie wolniej nabierają odpowiedniej temperatury i należy zwiększyć kubaturę do 1.5 m3.