Zwykłe przeziębienie czy katar przy podwyższonej temperaturze wyklucza korzystanie z saunowych seansów. Zabiegi spowodują jedynie dodatkowe obciążenie organizmu i pogorszą jego stan. Szczególną grupą osób, dla których korzystanie czy to z sauny mokrej, czy z sauny suchej są osoby cierpiące na niewydolność krążeniową. Bardzo wysoka temperatura, jaka panuje w łaźniach tradycyjnych jak sauna fińska, w połączeniu z wysoką wilgotnością może spowodować u takich osób zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, co może skutkować odwodnieniem organizmu, spadkiem ciśnienia tętniczego. Dłuższe stosowanie zabiegów sauny może zapoczątkować hiponatremię, hipokaliemię czy hipomagnezję. Powodują one zwiększenie gęstości krwi, które z kolei mogą doprowadzić do powstawania zakrzepów. Dodatkowo może dochodzić do omdleń czy udarów, a nawet zatrzymania krążenia w wyniku rozszerzenia się naczyń krwionośnych przy niskim ciśnieniu, które prowadzi do zbyt niskiego dotlenienia serca.
Kobiety w czasie miesiączki także nie mogą korzystać z sauny w tym okresie. W przypadku kobiet w ciąży, dla których początkowy okres stanowi stopniowe zaadaptowanie się do zachodzących zmian, sauna również nie jest rekomendowana. Ponadto podwyższenie temperatury i ciśnienia krwi może negatywnie nie tylko wpłynąć na kobietę, ale i na dziecko i przyczynić się do powstania wad wrodzonych u dziecka.
Na koniec warto zapoznać się z listą chorób i dolegliwości, jakie wykluczają osoby je posiadające do korzystania z sauny:
-choroby związane ze skórą
-cera naczyńkowa
-cukrzyca
-nadczynność tarczycy
-ostre stany zapalne i reumatyczne
-grypa, astma, przeziębienie, gorączka,
-niewydolność układu krążenia, miażdżycowe stwardnienie tętnic, zakrzepowo-zatorowe zapalenie tętnic, nadciśnienie, hemofilia, żylaki
-dolegliwości żołądkowe
-kamica nerkowa
-ból zęba
-choroby ośrodkowego układu nerwowego
-choroby weneryczne, nowotwory, epilepsja, jaskra, daltonizm
-osoby z implantami
-wczesny okres po zabiegu i operacji