Przy budowie sauny domowej lub sauny zewnętrznej istotną kwestią jest odpowiedni wybór drewna. Do wyboru sauny stosuje się kilka gatunków różnych drzew. Każde drewno na saunę cechuje się innymi właściwościami i charakterystyką.
Pierwszym drzewem wykorzystywanym przy konstruowaniu sauny jest świerk skandynawski. Gatunek tego drzewa jest stosowany najbardziej, ze względu najlepszego stosunku jakości do ceny. Jest on także chętnie wybierany jako budulec saun, ponieważ posiada niską zawartość żywicy, charakteryzuje go niska zawartość sęków i jest dostępny przystępnej cenie. Pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiej temperatury świerk skandynawski dodatkowo nie wydziela żadnego zapachu, dlatego jest bardzo uniwersalny.
Drugim gatunkiem drzewa, które pochodzi ze Skandynawii, jest osika, którą charakteryzuje niezwykła gładkość i estetyka. Dlatego też często jest stosowana przy ekskluzywnych wykończeniach różnych rodzajów saun. Wszystko dzięki strukturze drewna, w którym nie ma sęków i żywicy oraz nie ma widocznych słojów. Osika skandynawska jest lekko wyczuwalna delikatnym aromatem charakterystycznym dla gatunku tego drzewa.
Nieco innym drewnem wysokiej jakości jest cedr kanadyjski, który stosowany jest na zabudowę ścian wewnątrz sauny, ze względu na swoją jedyna w swoim rodzaju twardość i aromat, jakie drewno wydziela. Cedr kanadyjski wybierany jest przez osoby najbardziej wymagające, które cenią sobie najwyższą jakość, dlatego wykorzystuje się go zazwyczaj w ekskluzywnych saunach. Ponadto drewno cedru posiada jeszcze jedną cechę, mianowicie różnorodną paletę barw i z tego też powodu istnieją szkoły montażu opierające się na dobraniu ścian według kolorystyki.
Alternatywą dla osiki skandynawskie jest drewno, które pochodzi z Afryki. Cechuje się wysoką odpornością na wilgoć i temperaturę. Struktura drewna abachi jest lekko chropowata, lecz miła w dotyku. Posiada jeszcze jedną bardzo ważna właściwość, mianowicie nie nagrzewa się od wysokich temperatur, jakie panują w różnych rodzajach saun. Bardzo chętnie wybierana jest do budowy ławek w saunach. W porównaniu do osiki skandynawskiej abachi jest o wiele twardsze i wytrzymalsze, a co za tym idzie, jest dużo droższe.