Na całkowity kosztorys zbudowania sauny składa się wiele czynników, przede wszystkim jednak cena zależy od materiałów wykorzystanych przy budowie sauny. Przy każdej takiej inwestycji wielkość ma znaczenie, czyli im większa będzie sauna, tym więcej materiałów zostanie zużytych. Znaczenie ma także jakość i pochodzenie wykorzystanych materiałów, takich jak drewno czy kafelki. Nie jest to jednak najdroższa inwestycja, a korzyści zdrowotne które oferuje warte są każdych pieniędzy. W temacie takim jak dobrze wykonana sauna cena gra najmniejszą rolę.
Przechodząc od wielkości sauny, również użyty piec i jego moc podbije ostateczną cenę. Koszt pieca w przypadku urządzenia 1-fazowego jest mniejszy niż w przypadku pieca -3 fazowego. Na cenę ogromny wpływ zaraz po piecu ma użyty rodzaj drewna. Za zwykłą olchę zapłacimy najmniej. Najwięcej kosztuje jednak drewno skandynawskie czy cedr kanadyjski. Dla najbardziej wymagających poleca się drewno abachi, pochodzące z Afryki, które jest materiałem z najwyższej półki. Za najbardziej ekskluzywne sauny cena może osiągać zaskakujące poziomy.
Trzecim generującym koszty czynnikiem przy budowie sauny jest montaż. Koszt robocizny to około 1/3 całego kosztorysu. Trzeba być przygotowanym na wydatek wysokości od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za zbudowanie wymarzonej sauny. Przeliczając na objętość, kubik sauny kosztuje około 4 529zł. W cenie dobrego używanego auta znaleźc można na rynku gotowe sauny, połączone z łaźnią parową i prysznicem. To wygodne rozwiązanie, jednak traci się wtedy na unikalności inwestycji. Nie każdemu zależy jednak na nietypowym projekcie - najważniejsze jest w końcu zdrowie i wygoda użytkowania.
W zależności od wybranego producenta i jakości wykorzystanych komponentów, cena sauny domowej może ulegać zmianie. Najtańsze sauny domowe to wydatek rzędu 3000-7000 złotych. Nie można jednak zapomnieć o kosztach transportu i montażu. Oczywistym jest również fakt, że sauny na wymiar będą zdecydowanie droższe niż gotowe urządzenia. Inwestycja w zdrowie zawsze będzie się zwracać - odporność organizmu pomoże uniknąć chorób, a leki bywają drogie. Koszt sauny w domu jest zdecydowanie mniejszy niż długotrwałe leczenie przewlekłych schorzeń. To także prywatna strefa relaksu, a dobry wypoczynek zwiększa produktywność. Decydując się na inwestycję jaką jest sauna w domu, koszt nie powinien być czynnikiem decydującym.
Nie tylko rozmiar urządzenia i montaż ma znaczenie - sama wewnętrzna konstrukcja decydująca o tym, jaki jest to rodzaj sauny może mieć wpływ na cenę. Sauna fińska wykorzystuje piec do podnoszenia temperatury wewnątrz, więc może kosztować więcej niż podczerwony odpowiednik. W przypadku pieca opalanego drewnem, konieczne staje się również zamontowanie odpowiedniego przewodu wentylacyjnego, a eksploatacja staje się bardziej problematyczna.
Nowoczesne sauny na podczerwień to urządzenia dla fanów technologii i nietypowych rozwiązań. W zależności od rozmiaru i jakości urządzeń, ich cena może wachać się od kilku do kilkunasty tysięcy. Znaczenie ma również, dla ilu osób ma być przeznaczona - sauna 2 osobowa będzie droższa od mniejszej sauny przystosowanej dla samotnych kuracjuszy.