Głównym i najważniejszym materiałem, z jakim będzie pracować się przy budowie idealnego miejsca do relaksu, będzie oczywiście drewno do sauny. Jego wybór i rodzaj jest kwestią indywidualną, zależną od własnych preferencji, ponieważ widełki cenowe drewna do sauny są dosyć spore ze względu na to, skąd dany surowiec pochodzi. Duże znaczenie ma czy jest to drewno z polskich lasów, sprowadzane ze Skandynawii np. Finlandii, czy np. cydr kanadyjski lub drewno afrykańskie jak abachi.
Najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe/świerkowe, drewno cedrowe dodatkowo nadaje aromat podczas sesji w saunie, ale jest droższe. Przy wykonaniu ścian wewnątrz sauny dobrze się sprawdzi świerk skandynawski ze względu na właściwości pochłaniające wilgoć podczas sesji w saunie i oddawania go przy wyłączonym piecu. Aby zapewnić maksymalną ochronę utraty ciepła, warto wybrać jeden z rodzajów izolacji, np. wełna mineralna.
Częsty kontakt z wodą spowoduje szybsze zużycie się drewna, które po określonej częstotliwości użytkowania będzie nadawało się do wymiany. Z kolei płytki przy wysokiej temperaturze mogą nagrzać się zbyt wysoko i spowodować poparzenie oraz mają mniejszą przyczepność niżeli drewno. Kompromisem może być podłoga z płytek z drewnianym relingiem.
Ławki w saunie, również potrzebują zastosowania odpowiedniego rodzaju drewna, cechujące się właściwościami zimnego drewna. W tym celu są 2 opcje, tańsza, czyli ławki wykonane z drewna olchowego lub z osiki, lub drewna afrykańskie jak abachi czy simba.