Kamienie posiadają bardzo dobre właściwości wchłaniania i utrzymywania długotrwale ciepła, dzięki czemu znalazły świetne zastosowanie w saunach. Do saun w zależności od ich rodzaju najbardziej powszechnymi są kamienie typu jadechit, talkohlorit czy szkarłatny kwarcyt. Dzięki wysokiej gęstości, która z kolei wpływa na odporność na wysokie temperatury oraz wilgotność kamienie sprawdzają się idealnie w saunowych warunkach.
Kamienie do sauny muszą być odpowiednie, ponieważ niektóre rodzaje mogłyby po prostu popękać. Nie wszystkie wyróżniają się również właściwościami akumulacyjnymi. Źle dobrane kamienie są w stanie uszkodzić sam piec. Istotną kwestią jest odpowiednio konserwowanie i dbanie o kamienie do sauny, dzięki czemu posłużą dłużej. Dobrze sprawdza się jadeit, kwarcyt lub szkarłat.
Kamienie do sauny z czasem się kruszą i powstają na ich powierzchni niewielkie pęknięcia, ze względu na ciągle rozgrzewanie i schładzanie. Średni czas, jaki kamienie w przydomowych saunach wytrzymują to ok. 2 lata. Zużyte kamienie objawiają się tym, że staja się miękkie oraz tracą swój pierwotny kolor i pojawia się rdza lub biały nalot. Trzeba mieć na uwadze sprawdzanie ich stanu, ponieważ wdychanie oparów może powodować, że korzystanie z sauny, zamiast wspomóc organizm, osłabi go.