Olejki i aromaty do sauny są doskonałym pomysłem dzięki któremu można przeprowadzić aromaterapię na własnych warunkach. Aromaterapia już od czasów starożytnych była stosowana na poprawienie samopoczucia, naładowania organizmu nową energią. Poprzez działanie naturalnych zapachów z olejków eterycznych wydzielanych podczas sesji w saunie przy wysokiej temperaturze i wilgotności, działają prozdrowotnie na ciało i umysł.
Olejki eteryczne pochodzą z naturalnych roślin, które posiadają odpowiednio od gatunku właściwości lecznicze i poprawiające funkcjonowanie naszego organizmu. Większość stosowanych olejków eterycznych działa kojąco na organizm, niektóre pomagają się uspokoić i poprawić swoje samopoczucie.
Główną zaletą stosowania olejków eterycznych są ich właściwości uspokajające i wyciszające umysł, dzięki czemu można w maksymalny sposób się odprężyć i relaksować, a także poprawiają sen. Niektóre z olejków eterycznych poprawiają funkcjonowanie ciała, a niektóre wspomagają działanie psychiki, jeszcze inne działają ogólnie na poprawę ogólną poprawę organizmu. Przy stosowaniu olejków eterycznych możemy pomóc organizmowi w walce np. z powstałym napięciem mięśniowym lub reumatycznym.
Odpowiednio skomponowana mieszanka olejków eterycznych z naturalnie pozyskanych roślin inaczej będzie działać na różne dolegliwości i będzie miała wpływ na poprawę zdrowia. Olejki eteryczne podzielone są grupy zapachowe, z których wyróżnia się najczęściej stosowane, na przykład olejki cytrusowe, które obniżają poziom zmęczenia i stresu. Z kolei olejki o leśnym klimacie często wykorzystywane są przez osoby z problemami górnych dróg oddechowych, udrażniając je i odświeżając, a przy tym dodatkowo uspokajając.
Dla fanów ziół tworzy się olejki, w skład których wchodzi np. rozmaryn, który pomaga organizmowi w walce z różnymi schorzeniami. Odnotowano również działanie poprawiające pracę całego ciała. Zdecydowanie najlżejszym i łagodnym olejkiem są produkty z kwiatów, np. lawenda, która doskonale poprawi każdy stan rozdrażnienia i złego samopoczucia oraz w wysokim stopniu będzie pielęgnować ciało.
Każdy rodzaj sauny z odpowiednio dobranymi olejkami eterycznymi, będzie działać w sposób optymalny, wykorzystując swoje właściwości lecznicze i aromatyczne. Sauna sucha lubi słodycz, świetnie sprawdzą się zapachy i aromaty owocowe lub kwiatowe czy też nieco mocniejsze, jak korzenne, ziołowe czy leśne.
Sauna mokra, parowa, lubi nuty kwiatowe, owocowe, ziołowe czy leśne, ale można również tworzyć różne mieszanki. Dla zwiększenia mocy i aromatu intensywności zapachu w saunie można łączyć ze sobą różne olejki z tej samej gamy olejków eterycznych lub, jeżeli nie chcemy, aby w saunie aromat był zbyt intensywny, należy kilka kropek danego olejku eterycznego wymieszać w cedrze z wodą. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku saun mokrych. Najchętniej stosowanymi olejkami eterycznymi, które dobrze sprawdzają się w saunach są: