Chcąc posiadać własną saunę wewnętrzną, nie trzeba decydować się na montaż w łazience. Dzięki niestandardowym rozwiązaniom oferowanym przez niektórych monterów, możliwe jest wykonanie sauny pod skosem na wymiar. Ciekawe wypełnienie przestrzeni poddasza zapewnia nie tylko wyjątkową dekorację, ale również szereg korzyści zdrowotnych. Jak stać się właścicielem sauny pod skosem?
Decydując się na inwestycję w prywatną saunę, warto rozważyć konstrukcję na poddaszu. Takie rozwiązanie pozwoli oszczędzić cenną przestrzeń w łazience, jednocześnie stanowiąc ciekawą dekorację. Wadą sauny pod skosem jest konieczność jej wykonania na specjalnie zamówienie - istnieje zbyt wiele różnych skosów, by produkować gotowe urządzenia. Mogą znajdować się również w tylnej lub bocznej części sauny. Wykonawcy pobierają konieczne wymiary i przygotowują indywidualne elementy. W ten sposób uzyskuje się całkowicie unikatową strefę relaksu. Inwestorom przyjdzie jednak zapłacić za nią o wiele więcej.
Prywatna strefa komfortu na poddaszu pozwala odciąć się na chwilę od zewnętrznego świata i po prostu cieszyć relaksem w łaźni. Warto pozwolić sobie na chwilę wypoczynku, szczególnie że wiąże się to ze zdrowotnymi korzyściami. Sauny na poddaszu, podobnie jak każda inna metoda saunowania podnoszą odporność i poprawiają krążenie.
W przypadku sauny na poddaszu świetnie sprawdzą się zarówno tradycyjne sauny suche, jak i urządzenia na podczerwień. Popularną opcją staje się łączenie obu rodzajów saun, tworząc saunę combi. Wykorzystuje się wtedy dwie metody saunowania, rozdzielone jedynie wspólną ścianą. Sauna przygotowana na wymiar pozwoli ustawić ją w dowolnym miejscu. Niektórzy producenci decydują się na moduły wolnostojące, z dylatacjami między ścianami.
Każdy wykonawca zaczyna instalację od pobrania dokładnych wymiarów z wybranego przez inwestora miejsca. Pozwoli to przygotować elementy niezbędne do utworzenia sauny. Dzięki wykonaniu sauny od zera, inwestor ma wpływ na rodzaj stosowanego drewna, technologię pieca i wiele więcej. Montaż sauny nie zajmuje więcej niż 6 godzin, wliczając to uruchomienie systemu grzewczego i niezbędne testy. Warto pamiętać, że nie każdy wykonawca decyduje się na montaż sauny pod skosem. Decyduje o tym fakt, że wymaga to sporego doświadczenia w projektowaniu. Nie wszyscy dysponują również odpowiednimi narzędziami.
Podstawowym błędem, który popełniają początkujący monterzy jest ustawienie pieca bezpośrednio pod skosem. Stanowi to zagrożenie pożarowe, które może mieć opłakane skutki. Należy zwrócić uwagę, by piec znajdował się w jak największej odległości od każdej drewnianej płaszczyzny. W przypadku gdy pieca nie da się ustawić inaczej, koniecznością staje się montaż specjalistycznych ekranów. Warto również zwrócić uwagę na dobre ustawienie ławki - przesiadywanie pod skosem nie zawsze będzie najwygodniejszą opcją.