Co to jest sauna mokra?
Sauna mokra jest rodzajem łaźni fińskiej, w której jednak panują nieco odmienne warunki. Osiągane temperatury są znacznie niższe, jednak zwiększa się wilgotność powietrza. Spowodowane jest to procesem parowania, do którego dochodzi podczas polewania wodą rozgrzanych kamieni w piecu. Alternatywą są piece elektryczne z regulowanym generatorem pary, jednak konieczne jest wtedy podpięcie instalacji do źródła prądu. Nie należy mylić sauny mokrej z sauną parową - osiągane w saunie parowej (rzymskiej) warunki są nieco odmienne - wilgotność sięga aż do 100%.
Podstawowe informacje
- temperatura: 50 – 65°C
- wilgotność: 20 – 50%
Konstrukcyjnie sauna mokra nie różni się praktycznie niczym od sauny suchej. Wykonywane są z drewna cedrowego lub świerkowego. Temperatury osiągane wewnątrz są jednak o wiele niższe dzięki specjalnie zamontowanemu parownikowi. Klasycznym rozwiązaniem jest jednak polewanie rozgrzanych kamieni wodą z cebra. Umożliwia on osiągnięcie o wiele większej ilości wilgoci w powietrzu. Jeżeli zainteresowanym zależy na orzeźwiającym efekcie porównywanym do otrzymania masażu, a także pozbyciu się toksyn z organizmu, sauna mokra to idealny wybór.
Jak korzystać z sauny mokrej?
Podobnie jak w przypadku sauny suchej, seans należy zacząć od oczyszczającej kąpieli. Do łaźni najczęściej wchodzi się nago, chyba że regulamin korzystania z obiektu stanowi inaczej - wtedy przydadzą się ręczniki lub specjalne stroje zakrywające części intymne. W czasie seansu przesiaduje się na ławeczkach z nieprzegrzewającego się zbytnio drewna o niskiej gęstości. By podnieść poziom wilgotności, należy polewać rozgrzane kamienie wodą. Można zdecydować się na jednorazową sesję, jednak bardziej efektywne będzie kilkukrotne schładzanie organizmu w zimnej wodzie i powrót do pomieszczenia. Kąpiel w saunie mokrej nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Również w tym przypadku po zakończeniu procesu relaksacji zaleca się drzemkę, by organizm mógł odpocząć i zregenerować siły.
Kto może korzystać z sauny mokrej?
Pomimo iż warunki panujące w saunie mokrej są łagodniejsze niż w fińskiej łaźni, niektóre osoby powinny odpuścić sobie ten rodzaj relaksu. Nie zaleca się korzystania z sauny mokrej dzieciom oraz osobom starszym, którym warunki podwyższonej wilgotności absolutnie nie służą - mogą doprowadzić do omdlenia. Sauny mokrej należy unikać również w przypadku, gdy kuracjuszowi dolegają różnego rodzaju infekcje oraz choroby układu oddechowego. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również:
- gruźlicy
- cierpiący na reumatyzm
- chorzy na serce
- osoby posiadające problem z układem krążenia
- skarżący się na nadciśnienie
- kobiety w ciąży
- epileptycy
W razie wątpliwości należy skonsultować zamiar saunowania ze swoim zaufanym lekarzem. Ogólne zasady informują również o zakazie wchodzenia do sauny pod wpływem alkoholu, narkotyków oraz używek, gdyż efekty mogą okazać się tragiczne. Sauna nie uleczy również przeziębienia - prawdopodobnie jedynie osłabi chorego.
Korzyści zdrowotne sauny mokrej
Poza oczywistymi benefitami regularnych wizyt, takimi jak uczucie odprężenia i relaksu, korzystanie z sauny wiąże ze sobą również szereg innych korzyści. Wysoka częstotliwość seansów w saunie mokrej poprawia ogólną kondycję skóry, dlatego to rozwiązanie poleca się wszystkim tym, którzy mają problem z trądzikiem lub łojotokiem. Podniesienie temperatury skóry do ok. 40°C sprawia, że wraz z potem usuwają się wszelkie toksyny oraz nieczystości. Odblokowane gruczoły łojowe mają możliwość na pozbycie się zbyt dużej ilości serum. Tak jak w każdym innym rodzaju sauny, regularne wizyty podnoszą odporność ciała na choroby i polepszają krążenie krwi. To rozwiązanie jest polecane wszystkim tym, którzy skarżą się na bóle mięśni, szczególnie po treningach siłowych.
Sauna mokra w domu
Jeżeli zainteresowany saunowaniem posiada wystarczającą ilość wolnego miejsca w swoim mieszkaniu, może zainteresować się montażem wewnętrznej sauny mokrej. Bez nieprzewidzianych komplikacji, prace instalacyjne mogą zakończyć się już w 1 dzień. Planując budowę domu, warto zastanowić się nad zaprojektowaniem specjalnego miejsca pod saunę domową. Standardowo wstawia się ją w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się infrastruktura do kąpieli. Jest to uwarunkowane faktem, iż seanse w saunie powinny być przeplatane schładzaniem organizmu pod prysznicem. Alternatywą staje się montaż na poddaszu lub w towarzystwie sali do ćwiczeń.
Sauna mokra w ogrodzie
W przypadku gdy mieszkanie pasjonata saunowania jest zbyt małe na wstawienie dodatkowego urządzenia, warto wziąć pod uwagę możliwość zakupu zewnętrznej sauny mokrej. Prywatna sauna staje się wtedy również ciekawą ozdobą ogrodu, która przyciąga uwagę każdego gościa. Istnieje wiele dostępnych modeli, najczęściej jednak przybiera postać beczki lub altanki. Należy wtedy pamiętać, by przez zakupem odpowiednio przygotować grunt na montaż sauny ogrodowej. Konieczne będzie zastosowanie betonowej wylewki, by zapewnić stabilność na lata.