Co to jest sauna na podczerwień?
W saunie generującej promieniowanie podczerwone (infrared) podgrzaniu ulega wyłącznie ciało ludzkie, a nie otaczające je powietrze. Fale podczerwone wnikają głęboko w skórę (do 4cm) i wywierają na nią bezpośredni wpływ. To sprawdzone rozwiązanie, stosowane powszechnie w medycynie do przynoszenia ulgi w bólu oraz leczeniu stanów zapalnych. Sauna na podczerwień okazuje się być ciekawą alternatywą dla klasycznych rozwiązań w dziedzinie saunowania, która z pewnością ucieszy każdego fana nowinek technologicznych.
Podstawowe informacje
- temperatura: 30-60 °C
- wilgotność: obojętna
To najnowocześniejszy rodzaj sauny dostępny na rynku. Do podgrzewania ciała wykorzystuje promienie podczerwone, które wnikają bezpośrednio w organizm podnosząc jego temperaturę, więc wilgotność i temperatura otoczenia odgrywa drugorzędną rolę. Generowana przez urządzenie jakim jest sauna podczerwień wnika w ciało, nie oddziaływując na powietrze wokół niego. Ze względu na swoją odmienność nie jest do końca uznawana za saunę przez ortodoksyjne fińskie stowarzyszenia, jednak efekty korzystania z tego rodzaju urządzeń są bardzo podobne. Warto na własnej skórze przekonać się, czy wizyta w saunie na podczerwień sprawia taką samą przyjemność.
Doświadczenia mogą różnić się w zależności od zastosowanych promienników. Na rynku znaleźć można aktualnie trzy rodzaje:
- węglowe - generują fale IR-C o najpłytszym zasięgu.
- ceramiczne - generują fale IR-B o średnim zasięgu.
- kwarcowe - generują fale IR-A, IR-B oraz IR-C, przez co najgłębiej penetrują skórę i dają najbardziej pożądane efekty. Należy jednak uważać, gdyż znacząco podwyższają one temperaturę ciała.
Sauna elektryczna
Alternatywną nazwą dla sauny infrared jest sauna elektryczna. Uwarunkowane jest to faktem, że wystarczy jedynie podpiąć gotowe urządzenie do prądu, by cieszyć się licznymi korzyściami płynącymi z saunowania. Ile kosztuje użytkowanie takiego urządzenia? Standardowa sauna IR o wymiarach 200x160 zużywa 4kWh prądu w ciągu 35 minut (20 nagrzewania i 15 użytkowania). Przyjmując stawkę 0,50zł za kWh, można spodziewać się wydatków nie większych niż kilka złotych za jedną kurację w saunie - czyli około 20zł tygodniowo. To o wiele mniej niż jednorazowa wizyta w saunarium, nie wspominając o innych, wygodnych zaletach.
Jak korzystać z sauny IR?
Jedna sesja powinna trwać nie więcej niż 30 minut. Najbezpieczniej będzie nie przekraczać 3 sesji tygodniowo. Przed wejściem do kabiny konieczne jest wzięcie kąpieli by usunąć z powierzchni skóry resztki kosmetyków. W środku należy przebywać w ręczniku, bez biżuterii i urządzeń do komunikacji. Zasadnicza różnica między sauną infrared a klasyczną jest taka, że w czasie seansu nie jest konieczne wychodzenie pod prysznic by się schłodzić. Po zakończeniu seansu, skóra powinna parę minut odpocząć zanim przejdzie się do ponownej kąpieli, by pory miały możliwość zamknięcia. Nie zaleca się już później wysiłku fizycznego, warto jednak uzupełnić płyny.
Kto może korzystać z sauny infrared?
Z sauny infrared mogą korzystać za równo dzieci jak i osoby starsze. Sauna na podczerwień jest jednak stanowczo odradzana kobietom ciężarnym. Nie należy również korzystać z tego rodzaju sauny jeżeli cierpi się na różnego rodzaju choroby nowotworowe. Do grupy zwiększonego ryzyka należą też osoby z:
- chorobami krążenia
- chorobami grzybiczymi
- cierpiące na stwardnienie rozsiane
- chorobami nerek i płuc
- epilepsją
- liszajem rumieniowatym
- hemofilią.
Odradza się również korzystanie z sauny w trakcie menstruacji, gdyż zwiększenie temperatury ciała może mieć wpływ na nadmierne krwawienie. Jeżeli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przechodziło się operację, lepiej zrezygnować z wizyty w saunie podczerwonej. Może również dojść do osłabienia organizmu w trakcie korzystania, należy wtedy bezzwłocznie przerwać seans.
Korzyści zdrowotne sauny infrared
Wykorzystanie promieni podczerwonych do zwiększenia temperatury ciała jest polecane wszystkim, którzy cierpią na choroby zwyrodnienia stawów. W przypadku częstego występowania bólów kręgosłupa i mięśni, regularne seanse mogą złagodzić objawy. Podobnie jak w klasycznej saunie, poprawie ulega krążenie krwi oraz zmniejsza się odczuwany poziom stresu. Z sauny infrared warto również skorzystać, gdy szczególne znaczenie odgrywa naprawienie stanów pourazowych kończyn. Zauważalne są również różnice w kondycji skóry. Częste odwiedzanie sauny na podczerwień może również wspomagać odchudzanie i walkę z cellulitem. Zaskakująco okazuje się, że sauna infrared wspiera zwalczanie infekcji dróg oddechowych - warto więc z niej skorzystać np. cierpiąc na zapalenie zatok.
Domowa sauna infrared
Sauny na podczerwień są obecnie najchętniej instalowanym rodzajem sauny w warunkach domowych. Wiąże się to z łatwością montażu - wystarczy zakupić gotowe urządzenie i zapewnić mu dopływ prądu. Dużą zaletą jest również łatwość utrzymywania czystości, a brak pary wodnej nie sprawia problemów z wentylacją. Warto sprawdzić wszystkie szczegóły związane z montażem sauny infrared do domu na stronie sprawdzonego producenta.
Sauna infrared zewnętrzna
Częstym wyborem w zewnętrznych modułach jest montaż promienników podczerwonych. Brak konieczności montażu specjalnego pieca, nagrzewającego się energią spalanego drewna zwiększa komfort użytkowania i ogranicza szkodliwe dla środowiska spaliny. Nie trzeba również przejmować się kwestiami wentylacji oraz odpornością drewna na wilgoć. Źle zakonserwowane deski mogłyby zacząć gnić. Instalacja sauny na podczerwień całkowicie rozwiązuje ten problem. Wystarczy po prostu zapewnić jej źródło prądu by cieszyć się korzyściami płynącymi z saunowania na zewnątrz.